Deptak

Deptak

środa, 4 lutego 2015

Budżet Obywatelski 2015!

Cześć Wszystkim!

Dziś na tapecie budżet obywatelski, pilotażowy projekt w Wejherowie, do którego pomysły można zgłaszać od dnia 2 lutego bieżącego roku.

Budżet obywatelski to moim zdaniem znakomita forma wydatkowania funduszy miejskich, ponieważ to my sami decydujemy na co przeznaczymy środki z budżetu miasta.
Od samego początku kiedy pojawił się projekt budżetu obywatelskiego byłem i jestem jego wielkim fanem.
W dzisiejszym wpisie chciałbym nieco przybliżyć sens i korzyści jakie może przynieść nam nowa w mieście "akcja".
W roku 2015 do wydania mamy 400 tysięcy złotych, może i nie jest to kwota, która pozwoli na wybudowanie nowych dróg, pełnowymiarowych boisk, ale jak na początek myślę, że nie jest źle.
W kwocie 400 tysięcy do dyspozycji mamy 350 tysięcy na projekty "twarde", oraz 50 tysięcy na projekty miękkie.
Projekt twardy - inwestycyjny (remont dróg, chodników, parków itp.)
Projekt miękki - nieinwestycyjny (festyny, koncerty, akcje społeczne itp.)
Każdy z nas pewnie nieraz spacerując po naszym mieście myślał "Kurcze jaki ja bym miał pomysł jak to zmienić" i teraz macie do tego okazję.
Każdy mieszkaniec Wejherowa może zgłosić swój projekt, który po pozytywnym rozpatrzeniu będzie brał udział w oficjalnym głosowaniu, w którym prawo głosu będą mieli wszyscy mieszkańcy.
Poniżej schemat obrazujący terminowy przebieg programu "Budżet Obywatelski 2015".








Projekty, które możemy zgłaszać mogą być związane praktycznie z każdą dziedziną inwestycyjną wystarczy mieć fajny pomysł i odrobinę chęci do działania a już 8 maja będzie można zacząć cieszyć się z przebiegu realizacji wymyślonych przez nas projektów.
Mała wskazówką przed burzą mózgów:

1. Upewnijcie się, że teren, na którym chcecie starać się o realizacje waszych pomysłów należy do miasta, wtedy bez żadnych konfliktów projekt może zakończyć się powodzeniem. Ponieważ w przypadku terenów prywatnych realizacja projektu wymagałaby zgody właściciela.
2. Zgłoszony przez nas projekt musi stanowić realizację zadań miasta, czyli każdy ze zgłaszanych projektów musi być z przedziału zadań realizowanych przez miasto Wejherowo.
Poniżej schemat przykładowych inwestycji:


Mam nadzieję, że udało mi się przybliżyć Wam sens i strukturę budżetu obywatelskiego.
Gorąco zachęcam was do brania udziału w tej akcji, jeśli wykażemy się inwencją i skutecznością to zapewniam Was, że kwota budżetu obywatelskiego na rok 2016 będzie dużo większa.

Ja już mam swój pomysł, czekam na wasze propozycje :)
Wierzę w pomysłowość mieszkańców naszego miasta.

Pozdrawiam,
Dawid Kiliński

Żródło: Wykorzystane zdjęcia pochodzą ze strony budżet.wejherowo.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz